« aihelistaan
Vuosiloma
-
nimimerkki
SL
16.1.2018 klo 21:44
Hei! Jään äitiyslomalle 23.2 ja sitä ennen oli tarkoitus pitää 9pvää talvilomaa. Mutta nyt minulle kirjoitettiin sairausloma äippäloman alkuun. Eli loma jaa sairausloman alle. Miten nyt talviloma? Ottaisin sen ennemmin rahana,mutta voiko ottaa vai siirtyykö se ensi vuoteen? Kyse on siis 2017 alkuvuonna kertyneistä lomista.. 2017 loppuvuoden ja tämän vuoden lomat säästän ensi vuoteen.
-
nimimerkki
Juha Honkakoski
17.1.2018 klo 07:37
Hei.
Työkyvyttömyytesi vuoksi vahvistetut vuosilomat ns. palautuvat. Työkyvyttömyyden vuoksi palautuneet vuosilomat voidaan pitää ensisijaisesti 30.4 mennessä tai toissijaisesti 31.12. mennessä. Vuosilomaa ei voida vahvistaa ilman tt:n suostumusta sairasloman päälle eikä äitiysvapaan päälle, MUTTA ne voidaan antaa vanhempainvapaan aikana, jolloin vuosiloma ei pidennä vanhempainvapaajaksoa.
Jos talvilomia ei ole voitu pitää tai annettu 31.12. mennessä, eikä niitä ole sovittu siirretty säästövapaaksi, maksetaan ne 31.12. jälkeen lomakorvauksena pois.
t Juha Honkakoski, plm TEHYPPSHP
« aihelistaanOsallistu keskusteluun
tai aloita uusi keskustelu »
Roskapostin esto ei onnistunut. Ole hyvä ja yritä uudelleen.